Tarihçe

Hatay Restaurant, 1967 yılında Ali Demir tarafından Kadıköy’de açılmış, 1986’dan beri de Bostancı'da, Bağdat caddesi üzerinde hizmet vermeye devam etmiştir. 1979’dan 2021 Aralık ayına kadar ise kurucusu Ali Demir'in oğlu Tevfik Demir ve Mehmet Ali Işık birlikte işletmekteydi. Şu anda ise işletmecisi, Kaligrafi sanatçısı Osman Kartaler tarafından Bostancı’daki yerinde hizmet vermeye halen devam etmektedir.

         Hatay Restaurant, başta Cemal Süreya olmak üzere yıllarca sanatçıların buluşma yeri olmuş, mekânın bütün duvarları sanatçıların fotoğrafları, el yazıları, şiirleri, öyküleri ile dolup taşmıştır. Geçmişte de günümüzde de bir restaurant olmanın dışında imza günleri yapılmakta, resim sergileri ve edebiyat etkinlikleri de düzenlenmektedir.

 

“Hatay bir içki evi. Ama biz sanatçıların özellikle de Kadıköylülerin hayatında işlevi niteliklerini aşan bir ağırlığı da olmuş. Evimiz olmuş bizim. Duvarlarına yazarların fotoğrafları, dergi sayfaları asılan bir yer Hatay... Defteri olan tek meyhane belki de... Cevat Dereli, Burhan Uygur, Edip Cansever gelir, o deftere resim yapar, şiir yazarlar. Yüzlerce şairin dizeleri birbirleri için yazdıkları satırlar. Bir kahvedir aynı zamanda. Çay içmek için de gidebilirsin. Ben birçok yazımı orada yazdım. Posta Kutusu: Mektuplar oraya gelir. Bir taşra lokantası gibidir, yeme içme de şart değil...” - Cemal Süreya